Ponad 30 gmin zainteresowanych budową “Mieszkanie +”

Ponad 30 gmin zainteresowanych budową “Mieszkanie +”, ale nie szukajcie na tej liście naszej gminy Błonie. U nas gmina nie buduje mieszkań od 50 lat – nie wliczając w  ten okres jednej inwestycji tj. bloku za galerią centrum.

Obserwując z boku działania gminy i Pana Burmistrza, nie sposób nie podpisać się pod stwierdzeniem, które zapewne jest mottem przewodnim “dobrze jest jak jest, miasto pięknieje”.

Może i pięknieje, ale tylko centrum, rynek, a okolice już takie piękne nie są.

W kwestii budownictwa, może Radni powinni  zainicjować chociaż publiczną debatę na ten temat, przecież po to ich wybraliśmy, by reprezentowali nasze społeczne interesy. To, że jest w Błoniu potrzeba rozwoju budownictwa czynszowego, nie ulega najmniejszej wątpliwości. Nie każdego jest stać na kupno mieszkania od dewelopera. Młodzi ludzie pracujący na umowach śmieciowych nie mają szans na wzięcie kredytów. Ale naszego urząd to nie obchodzi, ważniejsze są inne sprawy na głowie.

No właśnie budownictwo czynszowe. Zastanawiamy się, czy nasi włodarze rozważają budowę bloków, osiedla w ramach programu rządowego “Mieszkanie +” ? Pewnie nie, bo to nie ta opcja polityczna, z którą jest Pan Burmistrz bezpośrednio związany wymyśliła ten program. A potrzeby mieszkańców? Jakie potrzeby? Przecież będą mięli basen, są już parki.

Mieszkanie Plus w formule PPP. Na czym miałoby to polegać? Na czym polegałaby rola samorządu – jako partnera publicznego, a na czym partnera prywatnego? Partnerem publicznym w tym przedsięwzięciu może być gmina, bądź spółka komunalna. Partnerem prywatnym może być każdy podmiot, który dysponuje odpowiednią wiedzą, doświadczeniem oraz kapitałem, który zechce sfinansować budowę mieszkań na wynajem i zostanie dopuszczony do postępowania przez gminę. Jego zadaniem będzie zaprojektowanie, wybudowanie mieszkań na wynajem i utrzymywanie ich przez czas trwania umowy o PPP, czyli przez 25-30 lat.

Gmina wnosi do projektu realizowanego w formule PPP grunt, a także odpowiada za doprowadzenie do nieruchomości mediów i uzbrojenia (woda, kanalizacja sanitarna i deszczowa). Ponadto to samorząd określa liczbę mieszkań, które mają być wybudowane, ustala ich strukturę, standard wykończenia i ustala listę przyszłych najemców. Warunki realizacji inwestycji oraz zasady i sposób wynagrodzenia są określane w umowie o PPP, zawartej pomiędzy gminą a parterem prywatnym.

Więcej informacji znajdziecie w wywiadzie z Grzegorzem Muszyńskim, wiceprezesem spółki PFR Nieruchomości, budującej w imieniu państwa osiedla w ramach programu Mieszkanie Plus –
http://samorzad.pap.pl/depesze/temat_dnia/191271/Mieszkaniowe-PPP

Jako stowarzyszenie Projekt Błonie postaramy się temat rozpoznać. Wiemy doskonale, że młodym ludziom, rodzinom z małymi dziećmi potrzebne jest własne mieszkanie i to tu w Błoniu, bo tu są nasze rodziny i korzenie.

miesięcznik PIN
pozostałe wydania
miesięcznik PIN online

Niezależna gazeta lokalna

#projektbłonie #informacyjnie #niezależnie

Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w  ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030

Aktualności
Wszystkie prawa zastrzeżone. Copyright by   
projekt błonie