Puszcza Kampinoska – cud przyrody obok nas.

Dosłownie kilka kilometrów od Błonia znajduje się Puszcza Kampinoska. To cudowna przestrzeń do odpoczynku, spacerów, biegania, jazdy na rowerze oraz poznania historii naszego regionu.

Obecnie żółty szlak puszczański prowadzi częściowo wzdłuż Traktu Napoleońskiego – jednej z dróg odwrotu resztek Wielkiej Armii z wyprawy na Rosję: “Puszcza pamięta do dziś francuskich maruderów; obdartych i wynędzniałych żołnierzy, którzy w pojedynkę przechodzili starą drogą od Nowego Dworu przez Grabinę do Leszna (…) ” (Maria Kann: Wierna Puszcza, 1972)

Ten i inne szlaki wiodą przez lasy, urokliwe łąki, bagna i opuszczone wioski. Pośród bagien znajduje się Zamczysko – pozostałości średniowiecznego grodu. Można go bezpiecznie oglądać z platformy widokowej.  W Górkach możemy obejrzeć sosnę, na której oddało życie wielu powstańców w 1863 r. We wsi Wiersze możemy oddać hołd poległym 54 żołnierzom Grupy AK „Kampinos”.

Podobnych miejsc w naszej Puszczy jest wiele. Zachęcamy do przysyłania zdjęć miejsc Puszczy, które warto zobaczyć.

Poniżej przedstawiamy nadesłane fotografie wykonane podczas pieszych wycieczek.

miesięcznik PIN
pozostałe wydania
miesięcznik PIN online

Niezależna gazeta lokalna

#projektbłonie #informacyjnie #niezależnie

Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w  ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030

Aktualności
Wszystkie prawa zastrzeżone. Copyright by   
projekt błonie