Co to znaczy – “Projekt Błonie – wyznaczany nowe standardy” ?

Wyznaczamy nowe standardy“, to jedno z naszych stowarzyszeniowych haseł. Czasami ktoś dopytuje nas, co to hasło dokładnie oznacza.

W kilku zdaniach, najprościej – oznacza ono to, że działania naszego stowarzyszenia kierunkujemy, aby inspirować, pokazywać, że można inaczej, ciekawiej, uczciwiej, lepiej, bardziej pro społecznie, nowocześnie i profesjonalnie. Chałtura, monotonia, wyświechtane sztampowe działania, populistyczne hasła bez pokrycia – to niestety w przestrzeni społecznej norma, której my nie akceptujemy! Społeczność lokalna, samorząd – to my mieszkańcy, chcemy standardów dobrej jakości, dla nas dla mieszkańców, a nie urzędników, czy włodarzy. 

Niestety bardzo często jest tak, że rutyna, przyzwyczajenia, nawyki, posiadane umiejętności, ogólna wiedza, intelekt na określonym poziomie, czy procedury i przepisy betonują tak mocno, że trudno jest dostrzec inne możliwości. Nie widzi się zachodzących poza betonową kopułą zmian, nie dostrzega rzeczywistości. Wówczas większość inicjatyw, działań, jest praktycznie identyczna, schematyczna, nudna. Unika się zmian, bo zmiany postrzegane są za niebezpieczne i występuje naturalny odruch obawy przed nimi, a najgorzej, gdy dochodzi do tego jeszcze lenistwo i przekonanie o nieomylności i słuszności betonowych działań. I w takich przypadkach właśnie jest miejsce dla nowych standardów, dla działań, które zainspirują, pokażą, że można inaczej.

Na płaszczyźnie samorządu, będąc poza betonowym kręgiem;) trudno jest wdrażać nowe standardy, ale można skutecznie je wyznaczać, czego przykładem są moje działania oraz zespołu Stowarzyszenia Projekt Błonie.  

19 września 2018 utworzyliśmy fan page na FB, aby informować społeczność lokalną o wydarzeniach oraz sprawach samorządowych, by być z informacją bliżej mieszkańców, by mieszkańcy mieli łatwiej do informacji dotrzeć, pozyskać ją. Bardzo się cieszymy, że powstanie naszego fan page zainspirowało do działania Urząd Miejski w Błoniu, który zdecydował się także na utworzenie fan page na FB po półrocznych naszych działaniach informacyjnych – utworzenie gminnego fan page nastąpiło 1 marca 2019 r.

W kwietniu 2019 r. uruchomiliśmy naszą stronę www.projektblonie.pl – gdzie w syntetyczny sposób prezentowane są różne informacje, w tym te, które do tej pory nie wychodziły poza błoński BIP i błońską urzędową tablicę ogłoszeń – czyli min. określone przez przepisy ustawy o dostępie do informacji publicznej. Część osób zapewne pamięta starą błońską stronę internetową, która latami nie zmieniała się, a jej funkcjonalność pozostawiała bardzo dużo do życzenia. Na szczęście, z czego również się bardzo cieszymy, w ciągu ostatnich kilku lat gminna strona internetowa przechodziła drobne liftingi, aby obecnie osiągnąć poziom technologiczny przystający do XXI w.  Nowa strona gminna (styczeń 2023), która powstała na początku roku jest estetyczna i w miarę czytelna – chociaż jak przypuszczamy jeszcze trwają prace migracyjne i być może UX, aby zapewnić jej lepszą funkcjonalność i transparentny dostęp do informacji.

Październik 2021 na błońskim rynku lokalnym pojawia się nowe medium “Miesięcznik PIN – Projekt Błonie Informacyjnie Niezależnie. Nasz periodyk cieszy się uznaniem wśród mieszkańców, o czym świadczą liczne wiadomości i telefony jakie otrzymujemy. Mieszkańcy doceniają zarówno przekazywane treści, jak i szatę graficzną, przejrzystość oraz to, czego wg. mieszkańców brakowało najbardziej – informacji z samorządu, z urzędu, których w BIS, czy BIP nie zamieszczano z uwagi na nazwijmy to “wrażliwą” dla mieszkańców treść.

Niestety cenzura wbrew pozorom działa, nie tylko w błońskim samorządzie, ale generalnie w większości samorządów w Polsce. Biuletyny Informacji Samorządowych, to niejednokrotnie tuby propagandowe danego organu, w którym o problemach, konkursach na stanowisko, przetargach itd. nie przeczyta się zbyt często, za to służą gloryfikacji danego organu i budowaniu wyłącznie pozytywnego wizerunku “dobrego wujka” lub “dobrej cioci” – a to wszystko z naszych publicznych środków.

I tak niezależny periodyk, jakim jest nasz Miesięcznik PIN, zainspirował błoński urząd do dokonania zmian – po kilkunastu latach błoński BIS doczekał się liftingu i od października 2022 pojawia się nowy/stary błoński BIS. Zmieniono siermiężną i przaśną szatę graficzną BIS, a nawet dokonano nielicznych kosmetycznych zmian w obszarze prezentowanych treści. I tu po raz kolejny bardzo się cieszymy, że nasze działania, nasz miesięcznik PIN wyznaczyły urzędowi nowy standard, z którego skorzystano i skorzystają mieszkańcy, chociażby na doznaniach estetycznych. Widać, iż pragmatyczne podejście błońskiego urzędu, że “nie wyważamy otwartych drzwi” dobrze sprawdziło się w przypadku liftingu BIS, co także zauważyli czytelnicy i mieszkańcy – BIS wygląda teraz jak PIN – takie komentarze docierały i docierają do nas. My jedynie możemy się cieszyć, że inspirujemy, wyznaczamy nowe standardy, a ktoś bierze z nas przykład. Chociaż też nie brakuje kąśliwych komentarzy, że urząd lifting BIS na wzór PIN zrobił po to, by mieszkańcom myliły sie obie gazety.

Reasumując nasze hasło “wyznaczamy nowe standardy”, które przekładamy na nasze działania jest prawdziwe, wiarygodne, a przede wszystkich inspiruje nas do podejmowania kolejnych wyzwań i działań, aby odczarować przestrzeń samorządową, po to by służyła ona tym, którym powinna służyć – mieszkańcom. Pamiętajmy, że nie musimy się jako ludzie, jako mieszkańcy Błonia, godzić na standardy, których aktualność dawno minęła. Wymagajmy, działajmy, a wspólnie będzie nam się żyło bardziej świadomie i lepiej w naszej społeczności.

miesięcznik PIN
pozostałe wydania
miesięcznik PIN online

Niezależna gazeta lokalna

#projektbłonie #informacyjnie #niezależnie

Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w  ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030

Aktualności
Wszystkie prawa zastrzeżone. Copyright by   
projekt błonie