Transport lokalny w gminie Błonie

Gmina to nie tylko miasto! Transport lokalny w gminie oprócz 4 linii łączących ze światem Pass, Radzików i Błonie z Warszawą i z Brwinowem, praktycznie nie istnieje. Oczywiście ważna jest ekonomia i opłacalność połączeń, ale należy patrzeć perspektywicznie. Regularne lokalne połączenia w gminie np. z Radonic, Bieniewic, Cholew, Passu, Bramek itd., to nie tylko ułatwienie życia mieszkańcom, ale także potencjalne działania proekologiczne ograniczające ilość samochodów (spalin) w centrum. Jeżeli tego typu połączenia byłyby pewne, punktualne i z dobrze dobranymi trasami, wówczas znaczna część mieszkańców, posiadając tą pewność, przesiadłaby się z samochodów do autobusów/busów. Młodzież i dzieci, a także osoby starsze i osoby nieposiadające prawa jazdy lub nieposiadające samochodu, nie musiałby być uzależnione od kogoś, kto ich zawiezie samochodem do “centrum”.

Niestety, nasz urząd widzi potrzeby, ale niewiele w temacie robi. Odpowiedzi od Pana Burmistrza do radnych na ich interpelacje związane z transportem lokalnym, to prosty schemat ctrl C – ctrl V, podobnie jak program obchodów dni Błonia organizowany przez CK – tak samo od lat, ctrl C – ctrl V. Czy naprawdę jesteśmy z takiego trybu zadowoleni?

Ciekawi nas bardzo, jak urząd wykorzysta przyjętą przez Sejm ustawę o
Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publiczne. Czy skorzysta ze środków państwowych, by było u nas w gminie normalnie?

Poniżej odpowiedzi na interpelacje radnych M. Cichewicz i K. Janowskiego:

Informacja o przyjętej ustawie o połączeniach autobusowych w poniższym linku:

http://samorzad.pap.pl/depesze/wiadomosci_centralne/191227/Wroca-polaczenia–Sejm-przyjal-ustawe-o-polaczeniach-autobusowych

miesięcznik PIN
pozostałe wydania
miesięcznik PIN online

Niezależna gazeta lokalna

#projektbłonie #informacyjnie #niezależnie

Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w  ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030

Aktualności
Wszystkie prawa zastrzeżone. Copyright by   
projekt błonie