15 sierpnia Święto Wojska Polskiego

Do 2015 r. zlikwidowano w Polsce ponad 600 jednostek organizacyjnych Wojska Polskiego. Wiele z nich znajdowało się na wschodzie naszego kraju, w pobliżu granic z Rosją i Białorusią. Wśród jednostek, które rozformowano były m.in. 14. Suwalski Pułk Artylerii Przeciwpancernej czy 3. Brygada Zmechanizowana Legionów w Lublinie.

Atak Rosji na Gruzję (2008), aneksja Krymu (2014) – nawet te wydarzenia nie zahamowały dalszej likwidacji jednostek wojskowych przez ówczesny rząd PO-PSL. Dlaczego tak robiono? Odpowiedzi może być kilka, a nawet kilkanaście, lecz chyba prościej zapytać, prosto z naszego błońskiego podwórka Panią poseł Gajewską, albo Pana Burmistrza lub jego syna – wszak oni z błońskiego terenu są w PO lub sympatyzują z tą partią i od lat na terenie naszego powiatu, a także naszej gminy tworzą z PSL (Forum Samorządowe) koalicję, więc może racjonalnie są w stanie wytłumaczyć ówczesne działania rządu PO-PSL.

Si vis pacem, para bellum (Chcesz pokoju, gotuj się do wojny) te słowa rzymskiego pisarza z dziedziny militariów, autora dzieła “O sztuce wojskowej” Wegecjusza, były i są niestety aktualne. Szczególnie teraz, gdy w Europie toczy się wojna wywołana przez Rosję. Można wierzyć w różne ideały, hasła, mieć różne poglądy, ale nie można być nieroztropnym, albo ślepym lub nieanalizującym logicznie geopolitycznych ruchów czy działań  (chyba że jest się szpiegiem obcego wywiadu i działa na szkodę Polski, wówczas logika działań jest specyficzna, a dezinformacja jest narzędziem ogłupiającym ludzi). My Polacy tak ciężko doświadczeni w historii – zdradami, najazdami, rozbiorami, wojnami, ludobójstwem, komunizmem musimy być świadomi zagrożeń i mieć narzędzia do obrony. Państwo polskie powinno móc nam Polakom zapewnić m.in. bezpieczeństwo. Bez silnej i nowoczesnej armii jest to raczej niemożliwe.

Chcesz pokoju, gotuj się do wojny – Odbudowa i budowa nowych jednostek wojskowy i rozwój tych, które już istnieją, to podstawa naszego bezpieczeństwa. Bezpieczeństwa Polski i Polaków. Silna i liczebna armia, profesjonalny sprzęt wojskowy – w tym kierunku zmierza Wojsko Polskie, ku rozpaczy pewnych środowisk. Im silniejsi będziemy, tym będziemy spokojniejsi i bezpieczniejsi. Cena wolności i niepodległości naszej Ojczyzny jest znana, dlatego widzimy rządowe inwestycje w potencjał obronny kraju, by Polska była bezpieczna, a nasze wojsko coraz silniejsze.

15 sierpnia 2023 w rocznicę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej obchodzimy Święto Wojska Polskiego.

#SilnaBiałoCzerwona – w tym dniu przekazujemy polskim żołnierzom i pracownikom cywilnym wojska słowa najwyższego uznania i szacunku. Wasza służba potwierdza najwyższe wartości polskiego żołnierza, dbacie aby mundur był niezmiennie symbolem honoru, odwagi i dyscypliny. W dniu Waszego święta przekazujemy Wam wyrazy uznania za wszelkie działania jakie podejmujecie dla dobra Ojczyzny, a także dla dobra społeczności lokalnych. Wszystkim żołnierzom życzymy pomyślności w służbie, a codzienny jej trud niech będzie dla Was źródłem zadowolenia. Życzymy zdrowia i szczęścia w życiu osobistym i zawodowym oraz realizacji panów.

Specjalne podziękowania składamy żołnierzom pełniącym służbę na granicy polsko-białoruskiej.

“Ku Chwale Ojczyzny”!

W tym roku w dniu Święta Wojska Polskiego odbędzie się w Warszawie defilada wojskowa, na której zaprezentowane zostanie najnowszy sprzęt wojskowy jaki został kupiony dla polskiej armii. Odbędzie się także żołnierski piknik – warto się wybrać.

miesięcznik PIN
pozostałe wydania
miesięcznik PIN online

Niezależna gazeta lokalna

#projektbłonie #informacyjnie #niezależnie

Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w  ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030

Aktualności
Wszystkie prawa zastrzeżone. Copyright by   
projekt błonie