2019.04.24 Mera-Błonie dziś.

Zakłady Mechaniczo-Precyzyjne Mera-Błonie (1953-2003)

“Sprzedaj krowy, sprzedaj konie – kup zegarek marki Błonie”.

Zakłady odgrywały bardzo ważną rolę dla rozwoju Gminy Błonie, dawały pracę oraz źródło utrzymania dwóm pokoleniom mieszkańców Błonia i okolic. Wniosły również wkład w rozwój polskiej informatyki.

50-letnia historia zakładu ZMP w skrócie.
1953-1968: Produkcja: zapałek, zegarków naręcznych, przystawek balansowych, przekładni mechanizmów manometrów, telefonicznych tarczy numerowe, zestawów wskaźników do Fiata 125p, termostatów.
1969-1990: Produkcja: urządzeń peryferyjnych do komputerów (czytniki i perforatory taśmy, drukarki wierszowe szeregowe i mozaikowe, terminale).
1991-2003: Załamanie się produkcji z powodu kryzysu gospodarczego. Poszukiwanie odbiorców na nowe wyroby. Jednoczesny spadek zapotrzebowanie na drukarki. Nieudolne próby prywatyzacji przedsiębiorstwa. Ostatecznie upadłość zakładu.

Co teraz dzieje się z dawnymi zakładami Mera-Błonie? Czy ktoś to kupił? A może jest jakiś właściciel? Co dalej stanie się z halami? Kiedyś tętniło tam życie, a dziś leci tynk ze ścian i strach jest przejść obok budynku. Zostały jedynie zdjęcia i wspomnienia byłych pracowników ZMP. 
W załączeniu zdjęcia mojego autorstwa, przedstawiające stan obecny zakładów.

miesięcznik PIN
pozostałe wydania
miesięcznik PIN online

Niezależna gazeta lokalna

#projektbłonie #informacyjnie #niezależnie

Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w  ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030

Aktualności
Wszystkie prawa zastrzeżone. Copyright by   
projekt błonie