Błońska Ścieżka Edukacyjna

Kilka lat temu, biegnąca wzdłuż ulicy Grodziskiej żużlowa ścieżka w stronę przejazdu kolejowego, ta poniżej chodnika i ścieżki rowerowej, otrzymała nowy wygląd. Wykonano nawierzchnię z kostki, ławeczki, oświetlenie i ŚCIEŻKĘ EDUKACYJNĄ. Pomysł i założenie ścieżki edukacyjnej – świetne, a samo wykonanie estetyczne. Wzdłuż utwardzonego deptaczka ustawione zostały tabliczki informacyjno-edukacyjne oraz słupki zakończone na górze przeźroczystym sześcianem z lupą, po zajrzeniu przez którą można było podziwiać w powiększeniu umieszczony w środku eksponat owada. Spacerujący, nie tylko dzieci, ale pewnie także niejedna osoba dorosła, mogli pogłębić wiedzę z zakresu entomologii. Ścieżka edukacyjna pełniła swoją funkcję.

Niestety, błońskie standardy działania znalazły przełożenie także i na tę ścieżkę edukacyjną. Schemat według tych standardów jest zawsze taki sam. Najpierw jest realizacja inwestycji z wielkim WOW. Następnie „wielkie” otwarcie z pełną pompą, przecinaniem wstęgi, brawami, przemówieniami no i oczywiście z niezliczoną ilością zdjęć – „chwalimy się”, bo ładnie wyszło, jest się czym cieszyć i chwalić, a przy okazji „naród” zobaczy jak się staramy, jak się „rozwijamy” i tak w ramach stosowanej od lat propagandy sukcesu, dochodzimy do kolejnego etapu – użytkowanie.

Mieszkańcy, jak to mieszkańcy, a w zasadzie ich gusta – jednym się podoba i pieją z zachwytu, drugim się nie podoba i krytykują, a jeszcze inni pewnie nawet nie wiedzą, że coś takiego zostało oddane do użytkowania. Jednak wg. schematu, wszyscy, a na pewno zdecydowana większość, powinni być do śmierci wdzięczni ratuszowi, że z ich podatków takie cuda powstają.

Kolejny etap w ramach swoistych standardów, to etap po opadnięciu kurzu wzburzonego euforią sukcesu. Trwa użytkowanie i nagle okazuje się, że mieszkańcy to: wandale, niszczą, śmiecą, nie szanują, dewastują, niewdzięczny naród. Oczekiwane przez władze wymagania (dot. dbania o wspólną przestrzeń) względem mieszkańców i użytkowników (skądinąd zasadne), nie idą niestety w parze z logiką i rozsądkiem, którym powinny wykazywać się władze w zakresie pielęgnacji i dbania o inwestycje, które realizują przecież nie ze swojej, a z mieszkańców kieszeni. Tak jak uroda przemija, tak samo i inwestycje starzeją się, a ich eksploatacja wymaga ciągłego nadzoru i dbania o nie. Niestety w Błoniu standardy są specyficzne. Trudno oprzeć się wrażeniu, że odbywa się to na zasadzie – zrobione, odhaczone, to teraz spokój przez najbliższe X lat.

Dbanie o wspólne dobro gminy w tym inwestycje będące w użytkowaniu, powinno dobywać się nieprzerwanie. Mało tego w powinno odbywać się sposób przemyślany, zaplanowany i sukcesywnie. A jak z tym dbaniem jest w rzeczywistości – wystarczy odbyć spacer lub przejażdżkę rowerową, aby postawić diagnozę. Np. ścieżki rowerowe, wybudowane w gminie za grube miliony – szczególnie w okresie letnim pozarastane, w niektórych miejscach pozapadane, można odnieść wrażenia, że bez pana i właściciela. Przykładów niestety jest więcej.

I właśnie w tych przykładach, swoje niechlubne miejsce znajduje tytułowa ścieżka edukacyjna. Czas motylków przeleciał.

Obecnie każdy słupek z eksponatem raczej wystraszy odbiorcę edukacji. Na pewno spowoduje u większości niesmak. Motylków praktycznie brak. Pozostałości po nich w postaci wyblakłych „trukpów” z resztkami skrzydełek straszą zamiast edukować. O konieczności dokonania wymiany eksponatów wzdłuż ścieżki informowała radna M. Cichewicz podczas sesji Rady Miejskiej. Wówczas, padła deklaracja, niestety bez pokrycia ze strony p.o. naczelnika wydziału dróg i mostów – że motylki są już kupione i będą w przyszłym tygodniu osobiście przez Pana naczelnika wymienione. Minął miesiąc, motylki poleciały chyba na „zadbane” błońskie łąki kwietne, bo w gablotkach ich nie znajdziemy. I tak, to, co miało edukować, straszy – a przecież założenia były szczytne, wykonanie bardzo ładne. Szkoda, że w ramach przytoczonych standardów brakuje odpowiedzialności i właściwego dbania o nasze wspólne dobro.

miesięcznik PIN
pozostałe wydania
miesięcznik PIN online

Niezależna gazeta lokalna

#projektbłonie #informacyjnie #niezależnie

Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w  ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030

Aktualności
Wszystkie prawa zastrzeżone. Copyright by   
projekt błonie