COVID – tarcza antykryzysowa! Rządowa pomoc dla firm, a SAMORZĄDOWE GIERKI.

Szanowni Mieszkańcy, dziękujemy serdecznie za wszystkie listy i wiadomości, jakie do nas piszecie. Poruszacie w nich dużo różnych spraw, w tym te, które dotyczą Was bezpośrednio.

W ostatnim czasie w związku z epidemią covid dostajemy od Was pytania i wiadomości dotyczące wsparcia w ramach rządowej tarczy antykryzysowej dla firm.

Dziękujemy za Wasze spostrzeżenia w zakresie realizacji pomocy rządowej przez Powiatowe Urzędy Pracy.  Z Waszych informacji wynika, że realizacja wypłat pożyczek do kwoty 5000 zł nie idzie tak sprawnie, jak realizacja i wypłaty subwencji z PFR. Pytacie, czy samorząd jest w stanie coś zrobić, by przyśpieszyć wypłaty tych pożyczek dla mikroprzedsięborców? Niestety nie wiemy. Sądzimy jednak, że pewnie jest, ale pytanie zasadnicze, czy chce lub czy zechciałby?

O ile subwencje z Polskiego Funduszu Rozwoju, które obsługiwane są bezpośrednio kanałem rządowym najczęściej przez banki z pominięciem struktur samorządowych i trafiają do wnioskujących w kilka dni, to niskooprocentowane pożyczki dla mikroprzedsiębiorców obsługiwane przez Powiatowe Urzędy Pracy podległe pod samorządy nie są obsługiwane od miesięcy!

Dlaczego tak się dzieje? Może dlatego, że:

Samorządy już dawno włączyły się w wojnę polityczną i prezydencką kampanię wyborczą. A wszystko w duchu maksymalnej hipokryzji pod hasłem dbania o zdrowie, mieszkańców i bezpieczeństwo. Przykładów włączenia się do “gry” z terenu całego naszego kraju jest mnóstwo, daleko nie trzeba szukać, nawet na naszym podwórku jest to widoczne, np.:

– oficjalna pisemna odmowa realizacji prawnego obowiązku organizacji wyborów prezydenckich naruszająca konstytucyjne prawo każdego Polaka do uczestnictwa w wyborach (list Burmistrza do PKW)

– zwolnienia z podatku od nieruchomości dla firm, z branż, których przedstawicieli w Błoniu można policzyć na palcach jednej ręki. Pisaliśmy o tym we wpisie http://projektblonie.pl/tylko-do-31-05-2020-blonscy-przedsiebiorcy-moga-starac-sie-o-zwolnienie-z-podatku-od-nieruchomosci/

Czy ktoś przeanalizował ta “hojną gminną” ofertę pod kątem PKD ujętych w uchwale Rady naszego miasta? Ile w Błoniu mamy hoteli, informacji turystycznych, kawiarni, dyskotek, sklepów z kawą, pijalni soków owocowych, obwoźnych sprzedawców lodów? Ciekawe ile firm z naszej gminy skorzystało z możliwości zwolnienia z podatku od nieruchomości?

Niestety przedsiębiorcy, stali się narzędziem w politycznej wojnie “totalnej opozycji” z rządem PIS. W samorządach, gdzie większość posiada PO, KO i PSL, podejmowane decyzje i działania mają jeden cel, robienie wszystkiego “na przekór” i tylko po to, by wykazać nieudolność rządu. To celowe działania, niemające nic wspólnego z dobrem przedsiębiorców.

Są narzędzia, są pieniądze. Dlaczego nie są wypłacane pożyczki przez Urzędy Pracy? Niechlubną statystykę nie tylko w zakresie tych pożyczek pewnie otwiera Warszawa. Niecałe 6% wypłat pomocy rządowej dla przedsiębiorstw.

Nawet ZUS jest w stanie w ciągu 14 dni zwrócić przedsiębiorcy połowę kwoty składki ubezpieczenia za pracowników, a obstrukcja, którą fundują przedsiębiorcom sterowane przez samorządy urzędy pracy nie są w stanie od marca zrobić wypłat.  

W naszej ocenie jest to zwykły sabotaż na poziomie tych powiatów i gmin, w których większość z zarządach maja PO, KO, PSL. Działania wyłącznie polityczne. Wyłącznie cyniczna gra w kampanii prezydenckiej.

Niestety przedsiębiorcy stają się w tych samorządach zakładnikami, gdzie działania włodarzy, to kalka nawyków z dawnych lat i gra wyłącznie pod dyktando politycznego parasola, czyli partii, z której wywodzi się lub sympatyzuje większość we władzach samorządowych. A gdzie przedsiębiorca w tym wszystkim? Na pewno nie na pierwszym planie, on ma płacić podatki, a nie czegoś oczekiwać.

Zachęcamy do zapoznania się możliwościami, jakie proponuje rząd w tarczy antykryzysowej: https://www.gov.pl/web/tarczaantykryzysowa

miesięcznik PIN
pozostałe wydania
miesięcznik PIN online

Niezależna gazeta lokalna

#projektbłonie #informacyjnie #niezależnie

Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w  ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030

Aktualności
Wszystkie prawa zastrzeżone. Copyright by   
projekt błonie