“Mistrzowie ekonomii” w wynajmowaniu lokali. Kolejne zaproszenie – lokal po Sun Caffe do wynajęcia!

W dniu dzisiejszym 26.07.2021, po raz kolejny, pojawiło się na stronie błońskiego BIP zaproszenie pełniącego obowiązki dyrektora Centrum Kultury do składania ofert na wynajem lokalu po Sun Caffe. Jak widać, nikt nie złożył oferty na pierwsze zaproszenie z absurdalnymi wymaganiami. W obecnie opublikowanym zaproszeniu cena minimalna za metr kwadratowy, to jedyne 40 zł netto, już nie 45 zł. Oferty można składać do Centrum Kultury w Błoniu do dnia 13.08.2021 do godz. 12.00.

A tymczasem, na przełomie maja i czerwca ukazało się także inne ogłoszenie na wynajem lokalu. Lokalu w Centrum Sportu. Trafnym dla nas mieszkańców gminy zrządzeniem losu, zaproszenie to uzyskało ofertę i cały proces zakończył się wyborem najemcy w dniu 11.06.2021.

Przeanalizowaliśmy oba zaproszenia oraz wzory umów. Porównaliśmy najistotniejsze parametry, wyniki porównania poniżej.

Zaproszenie z Centrum Sportu było sprecyzowane jasno, konkretnie z podanymi kryteriami oceny wraz z metodą wyliczenia punktacji. Było przemyślane i zdecydowanie odpowiadające obecnym realiom rynkowym. Zaproszenie z Centrum Kultury, sprecyzowane jasno, lecz kryteria oceny ze szklanej kuli bez metody wyliczania punktacji. Wymagania zaś z kosmosu, a wiedza o obecnych realiach rynkowych zerowa.

Ceny w zaproszeniach: Nowy lokal, z nowym wyposażeniem, bez absurdalnych wymagań ze strony pełniącego obowiązki dyrektora w Centrum Sportu cena realna, 5050.50 zł netto/miesiąc. Natomiast cena określona przez pełniącego obowiązki dyrektora Centrum Kultury oszacowana z palcanierealna – obecnie 9318,80 zł netto/miesiąc. W obu zaproszeniach dodatkowe koszty mediów. W zaproszeniu z Centrum Kultury dojdą najemcy koszty zrobienia wc, remontu, wystroju itd.

Podejście Centrum Sportu jest zdecydowanie mądrzejsze, ponieważ w zaproszeniu do składania ofert określona została cena minimalna za wynajem – nie mniej niż 4500 zł netto miesięcznie. Natomiast Centrum Kultury będzie “bawić się” w zaproszenia do składania ofert, schodząc z ceny z każdym kolejnym zaproszeniem. W efekcie albo znajdzie się “szalony” najemca, który w dobie pandemii ma pewnie ze 200 tysięcy zł luzem na remont, zrobienie kibelka, wyposażenie lokalu i jeszcze sam z własnej i nieprzymuszonej woli zdecyduje się na czynsz z kosmosu, płacąc za metr kwadratowy np. 40 zł netto.

Dwa różne zaproszenia i dwa różne modele ekonomicznej kalkulacji. Można byłoby pokusić się o ocenę, iż Centrum Sportu postawiło na rozwiązanie “nie żerowania” na wynajmującym, bo to on będzie musiał najprawdopodobniej “żerować” na klientach. Jednakże, mądrym posunięciem jest “puszczenie lokalu” by nie stał pusty i nie niszczał. Majątku Centrum Sportu na tym lokalu nie zrobi. Pobieranym czynszem od najmującego także nie zarobi na utrzymanie całego Centrum Spotu. Otworzenie lokalu uatrakcyjni pobyt w kompleksie, a pewnie też i niejeden degustator pokusi się na sprawdzenie jego oferty. Oczywiście na koniec, to Klienci zweryfikują najemcę jego ofertę i ceny. Dodajmy, iż najemcą lokalu w Centrum Sportu została firma Johny Szalony Surowe Babki sp. z o.o. Pod tą nazwą kryje się najprawdopodobniej “kombinat” naleśnikarnia + pizzeria + cukiernia/kawiarnia.

W Centrum Kultury natomiast wizja p.o. dyrektora to maksymalne wyciśnięcie z najmującego kasy, najpewniej przy założeniu, że będzie dużo klientów i nieborak poradzi sobie – nadrobi ilością klientów, a w efekcie będzie go stać na czynsz plus wszystkie dodatkowe opłaty. Pytanie tylko, czy oby “mistrz ekonomii” nie przeszarżował w swoich wizjach.

Oba lokale są naszą wspólną własnością – mieszkańców gminy. Oba lokale mają za zadanie “zadbanie” o nasze, mieszkańców gminy potrzeby. Jeden będzie niedługo otworzony, drugi będzie stał pusty nie wiadomo jak długo. Diametralnie różne podejście przy zaproszeniach do składania ofert na najem w jednej gminie, przy jednym gospodarzu gminy, dla jednych mieszkańców jest w naszej ocenie dalece dyskusyjne. Czyżby zabrakło nad procesami zapraszania do składania ofert na wynajem obu lokali rozsądku i właściwego nadzoru ze strony gospodarza gminy? Czy może swoiste, stosowane w gminie standardy zarządzania są coraz bardziej dyskusyjne?

Dokumenty dotyczące obydwu zaproszeń w tym obecnego drugiego zaproszenia do składania ofert na wynajem lokalu po Sun Caffe znajdziecie w błońskim BIP w aktualnościach.

miesięcznik PIN
pozostałe wydania
miesięcznik PIN online

Niezależna gazeta lokalna

#projektbłonie #informacyjnie #niezależnie

Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w  ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030

Aktualności
Wszystkie prawa zastrzeżone. Copyright by   
projekt błonie