Niedługo ruszy przebudowa dworca PKP BŁONIE

Jak podaje portal www.transport-publiczny.pl :

PKP SA rozpisały przetarg na przebudowę socrealistycznego dworca w Błoniu przy linii kolejowej nr 3 z Warszawy w kierunku Poznania i niemieckiej granicy. Obiekt zostanie docieplony, a część pomieszczeń zostanie wyłączona z użytku.

Dwukondygnacyjny dworzec został oddany w 1952 r. i jest przykładem architektury socrealistycznej. We wnętrzach poczekalni i holu głównym zachowały się oryginalne elementy dekoracyjne, parapety, blaty kasowe, posadzka z lastryko, kraty w oknach. Obiekt posiada dwa boczne skrzydła. Obecnie w budynku działają poczekalnia z kasą, znajdują się też pomieszczenia TK Telekom. Jedno skrzydło funkcjonuje jako lecznica dla zwierząt. Drugie skrzydło i piętro są wyłączone z użytkowania, choć do niedawna piętro służyło za mieszkanie.

Dworzec zostanie przebudowany, z dostosowaniem do aktualnych przepisów. Przewidziano termomodernizację z wykorzystaniem wełny mineralnej. Wymienione zostaną okna i drzwi. Wykonane zostaną nowe posadzki. We wnętrzach przewidziano poczekalnię, kasy, toalety, lokale usługowe (kiosk, pieczywo, sklep z karmą dla zwierząt, gastronomię). Przewidziano dalej wykorzystywanie części pomieszczeń na potrzeby TK Telekom i lecznicy dla zwierząt. Pomieszczenia na piętrze pozostaną wyłączone z użytkowania.

Zagospodarowanie zostanie otoczenie budynku. Wykonane zostaną nowe dojścia oraz miejsca postojowe. Przystanek autobusowy zostanie przeniesiony przed główne wejście do dworca. Przewidziano miejsce pod biletomat, bankomat i paczkomat. Wykonane zostaną stałe miejsca siedzące, wkomponowane w murki z betonu architektonicznego. Przewidziano maksymalne zachowanie istniejącej zieleni. Powstanie wiata na rowery. Termin składania ofert mija 23 czerwca. Tradycyjnie jedynym kryterium wyboru jest cena. Na realizację prac przeznaczono 52 tygodnie. W czasie prac podróżni będą korzystali z dworca tymczasowego. Za dokumentację projektową odpowiada firma Demiurg.”

https://www.transport-publiczny.pl/wiadomosci/dworzec-w-bloniu-zostanie-przebudowany-ruszyl-przetarg-wizualizacje-73700.html?

miesięcznik PIN
pozostałe wydania
miesięcznik PIN online

Niezależna gazeta lokalna

#projektbłonie #informacyjnie #niezależnie

Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w  ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030

Aktualności
Wszystkie prawa zastrzeżone. Copyright by   
projekt błonie