TIR-y mogą opuścić Błonie, jest alternatywne rozwiązanie.

Drodzy Mieszkańcy Błonia, nie muszę pisać jakim utrudnieniem są dla nas wszystkich, a w szczególności dla tych osób, które mieszkają za przejazdem kolejowym oraz przy ul. Wyszyńskiego, Towarowej i Grodziskiej notorycznie zakorkowane ulice przez TIR-y. Nie muszę chyba pisać, jak szkodliwe są spaliny ze stojących w korku ciężarówek i aut osobowych, jak dokuczliwy jest ciągły hałas. Wszyscy to wiemy i od lat mamy gehennę, dla której Burmistrz Błonia widzi od lat jedno “wyłącznie słuszne” rozwiązanie – tj. przebudowa drogi 579 z budową wiaduktu – takie rozwiązanie “zrobi dobrze” tylko TIR-om, nie będą stały w korku przy przejeździe bo będzie wiadukt, ale pewnie będą stały w korku na światłach planowanych przy ul. Bieniewickiej, a następnie na światłach przy DK92. Smród i spaliny nie znikną z centrum. Sam proces dotyczący przebudowy drogi 579 i budowa wiaduktu, to pewnie kolejne 17 lat ustalania, uzgadniania i tworzenia kolejnych projektów, opinii, wniosków. Proces, który dotychczas miał miejsce i trwał właśnie 17 lat, wrócił do punktu wyjścia, czyli do przygotowania wniosku środowiskowego. Dlaczego? Ponieważ nie dopełnione zostały przez nasze władze wymagania dotyczące wniosku środowiskowego oraz decyzja RDOŚ została zaskarżona do sądu i w efekcie końcowym w części uchylona. Więc cały proces wrócił do punktu wyjścia. Taka zabawa będzie trwała kolejne lata, a w najbliższym czasie droga 579 nie zostanie przebudowana i nie zostanie wybudowany wiadukt.

Jako Błonianka mieszkająca w mieście od urodzenia, jako radna RM, jako prezes Stowarzyszenie Projekt Błonie, wspólnie z kolegami zaczynamy działać. Dlatego też w maju skierowałam do MZDW wniosek w sprawie zmiany organizacji ruchu na drodze 579. Kopię wysłałam do Dyrektora Departamentu Dróg Publicznych w Ministerstwie Infrastruktury oraz do radnej Sejmiku Woj. Mazowieckiego. Pismo poniżej.

Jedynym w naszej ocenie skutecznym działaniem na dzień dzisiejszy w sprawie wyeliminowania ruchu samochodów ciężarowych powyżej 10t z ulic Błonia jest głos społeczny i wspólne działanie w sprawie. Jeśli będzie potrzeba, zorganizujemy cykliczne blokady, aż do skutku tzn. do zmiany organizacji ruchu na 579. Zmiana organizacji ruchu w proponowanej przez nas alternatywie jest rozwiązaniem szybkim do wdrożenia, a przede wszystkim jest jedyną możliwą opcją w obecnej sytuacji drogowej w Błoniu. Czekamy na odpowiedź na wniosek. Liczymy się oczywiście z tym, że zdrowy rozsądek polegnie w walce z biurokracją i lobby transportowym, ale nie poddamy się. DOŚĆ trucia mieszkańców i rozjeżdżania miasta!

Pozdrawiam serdecznie i liczę na Wasze wsparcie jeśli zajdzie potrzeba organizacji cyklicznych blokad drogi 579 – Marzena Cichewicz.

miesięcznik PIN
pozostałe wydania
miesięcznik PIN online

Niezależna gazeta lokalna

#projektbłonie #informacyjnie #niezależnie

Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w  ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030

Aktualności
Wszystkie prawa zastrzeżone. Copyright by   
projekt błonie