Czeka nas mieszkańców gminy Błonie podwyżka cen za wywóz śmieci.

7 czerwca 2019 r. ruszył w naszej gminie przetarg na na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych. Pomimo zmiany przepisów dających większe możliwość gminom, ale też nakładającym nowe obowiązki na usługobiorców, czyli firmy śmieciowe, nie mamy co liczyć na to, że ceny za odbiór i zagospodarowanie śmieci utrzymają się na dotychczasowym poziomie.

Podwyżki będą i to jest pewne. Ile firm złoży oferty w błońskim przetargu na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych? Nie wiadomo, miejmy nadzieję, że będzie kilka ofert w rozsądnych cenach.

W części gmin powiatu warszawskiego zachodniego, jest już po przetargu i mieszkańcy znają nowe ceny za obsługę śmieci. Dla przykładu dane z podwórka najbliższego sąsiada Ożarowa Mazowieckiego. Od 1 lipca mieszkańcy Ożarowa zapłacą za śmieci 24 zł od każdej zamieszkującej osoby w przypadku, gdy odpady zbierane i odbierane będą w sposób selektywny (sortowane) i 48 zł od każdej zamieszkującej osoby w przypadku, gdy odpady nie będą zbierane i odbierane w sposób selektywny. Inny przykład Konstancin Jeziorna – stawka na osobę za odbiór śmieci segregowanych 31 zł lub 47 zł na osobę za odbiór śmieci nie segregowanych.

Niektóre gminy, analizując sytuację gospodarowania odpadami komunalnymi na rynku i przygotowując się do znaczącego, dużego wzrostu cen, już w tegorocznych budżetach ujęły kwoty w przedziale 10-12 zł na każdego mieszkańca, jako miesięczna dopłata do kosztów obsługi śmieci, po to, by podwyżki były jak najmniej odczuwalne dla mieszkańców.

Jakie stawki za odbiór śmieci zaproponuje nasz Urząd Miasta? Jeszcze nie wiemy, na pewno Rada Miejska je przyjmie, bo przyjmuje wszystko co urząd przedstawi do przegłosowania. Wszystkiego dowiemy się w drugiej połowie lipca po zakończeniu postępowania przetargowego. Oferty w przetargu można składać do 18 lipca 2019 r.

Najmądrzejszym rozwiązaniem byłoby wdrożenie programów ograniczających produkcję śmieci oraz właściwa edukacja od najmłodszych lat. Jeśli się nie obudzimy w porę, utoniemy w śmieciach.

Co nas czeka jako ludzkość i do czego sami możemy doprowadzić obrazowo pokazuje film WALL-E z 2008 roku wyreżyserowany przez Andrew Stantona. Film otrzymał Oskara dla najlepszego filmu animowanego oraz ponad 47 prestiżowych nagród na festiwalach filmowych i muzycznych z całego świata. Oby fikcja filmowa nie stała się rzeczywistością.

miesięcznik PIN
pozostałe wydania
miesięcznik PIN online

Niezależna gazeta lokalna

#projektbłonie #informacyjnie #niezależnie

Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w  ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030

Aktualności
Wszystkie prawa zastrzeżone. Copyright by   
projekt błonie