Błoński ORZEŁ BIELIK.

Od jakiegoś czasu, możemy na niebie nad terenem naszego miasta obserwować majestatyczny lot orła bielika. Nie było go u nas przez dłuższy czas. Cieszy więc fakt, że jest widywany w naszej okolicy i możemy podziwiać go w locie. Odłóżcie telefony na spacerze;) spójrzcie w niebo, a może będziecie mieć szczęście i go zobaczycie.

Bielik to największy drapieżny ptak występujący w Polsce. Rozpiętość skrzydeł – do 2,5m, długości ciała – do około 90cm, masa ciała około 6kg. Dorosłe ptaki prowadzą osiadły tryb życia. Tworzą trwałe, monogamiczne, wierne pary. Poszukiwanie nowego partnera następuje dopiero po śmierci poprzedniego. Bieliki budują jedne z największych gniazd. Gniazdo może mieć średnicę ponad dwóch metrów i ważyć kilkaset kilogramów. Para bielików wychowuje dwoje, a kiedy nie brakuje pokarmu nawet troje piskląt. Podstawą diety bielika są ryby, ptaki wodne, ale też niekiedy zające. W okresie zimowym żywi się głównie padliną. W naturalnych warunkach może dożywać wieku 30 lat. Jest ptakiem w Polsce pod ścisłą ochroną.

Mimo że bielika nazywa się potocznie orłem tak naprawdę nim nie jest, należy do rodziny jastrzębiowatych.

Zachęcamy do obejrzenia filmu autorstwa Pana Karola Gawła, dzięki pasji którego możemy zobaczyć piękno naszej błońskiej natury w zimowej scenerii.

Ciekawe informacje o bieliku:

https://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/aktualnosci/populacja-bielika-podopiecznego-lesnikow-caly-czas-rosnie

miesięcznik PIN
pozostałe wydania
miesięcznik PIN online

Niezależna gazeta lokalna

#projektbłonie #informacyjnie #niezależnie

Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w  ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030

Aktualności
Wszystkie prawa zastrzeżone. Copyright by   
projekt błonie