Przebudowa TARGU w Błoniu = LIKWIDACJA TARGU?

Kochani mieszkańcy, nie mamy dla Was dobrej informacji. W dn.18.02.2021 w błońskim BIP zamieszczona została informacja o przetargu na “przebudowę targu” szumnie nazwaną “Budowa zadaszenia oraz pawilonów handlowo-usługowych wraz z zagospodarowaniem terenu w ramach założenia przebudowy placu miejskiego w Błoniu w celu nadania nowych funkcji społeczno-gospodarczych wraz z retencją, ciągami pieszymi i zielenią przy ul. Targowej 3 A w Błoniu działka nr ew.13/15 obręb 0014.”

Przeanalizowaliśmy zamieszczoną w ogłoszeniu dokumentację, wnioski są druzgocące i przerażające.  Realizacja wizji jednej osoby, która lekceważy opinie mieszkańców, która lekceważy opinię radnych i ignoruje wieloletnich sprzedających na targu, pozbawia mieszkańców 2/3 obecnego terenu przeznaczonego do handlu (biorąc pod uwagę obecną całość i to, że lewa strona z budkami jest likwidowana pod parking). Pozostanie nam mieszkańcom około 1/3 z obecnego terenu, która będzie spełniała funkcję handlową.

Wizja jednej osoby nie zakłada praktycznie miejsc parkingowych na terenie targu. Będzie dosłownie 8 miejsc parkingowych w tym 1 dla niepełnosprawnych. Z łącznej powierzchni terenu przeznaczonego do modernizacji – 6027m2 – powierzchnia do handlu będzie stanowiła 2626,8 m2. Natomiast powierzchnia 3400,02 m2, to teren na łąki kwietne, ogrody, bujaki, poidełka. Same łąki kwietne to 1902,38 m2. Zastanawiamy się poważnie, czy aby ta wizja nie jest wytworem dysfunkcji w logicznym myśleniu. Jak można całkowicie bez konsultacji społecznych, bez opinii radnych zmienić funkcję placu targowego, którego tradycje w naszym mieście sięgają kilkuset lat. Czy to jakieś kompleksy? Czy trzeba rolników całkiem wygonić z targu, by było z rozmachem i miastowo? Aż strach pomyśleć, jaką wizję roztacza już rozgrzany umysł przy planowaniu rozbudowy ratusza, która jest w budżecie i pewnie trwają przygotowania do realizacji.

Na obecnym terenie targu posadzonych będzie 426 drzew, 345 krzewów, 780 bylin, 290 pnączy, 180 roślin wodnych, atrakcji będzie więcej 180 m2 ogrodów deszczowych, do tego 100 szt. głazów polnych, 5 pniaków, 6 szt. budek dla ptaków, 2 domki dla owadów, 2 poidełka dla ludności. Będzie też OGRÓD ZABAW o powierzchni 85 m2 gdzie znajdziemy 3 bujaki rzeźbione na sprężynie (koza, owca, świnka) i 1 huśtawkę.

Dostaniemy też w tej autorskiej wizji 14 pawilonów handlowych, 41 szt. stołów handlowo-rekreacyjnych, 36 stanowisk otwartych na płody rolne, meble terenowe łącznie 19 szt.(w tym stół społeczny 1 szt., siedziska 11 szt., stół terenowy zintegrowany z siedziskiem 7szt., 10 stojaków na rowery i 16 śmietników.

Pawilony handlowe z kontenerów z wyposażeniem – lux. To przełoży się na ceny najmu, które będą pewnie z kosmosu, a w efekcie końcowym po kieszeni dostaniemy my mieszkańcy.

Realizacja wizji burmistrza będzie kosztowała nas 6 mln zł ze środków własnych. Do tej pory urząd nie pozyskał ani grosza z funduszy zewnętrznych na ten cel. Ciekawe ile kosztował remont targu w Grodzisku Mazowieckim, gdzie teren handlowy jest pewnie pięciokrotnie większy niż planowany u nas? Sądzimy, że zdecydowanie mniej kosztowało to podatnika grodziskiego. Sprawdzimy.

Reasumując targ znika, powstaje twór odstający od potrzeb mieszkańców. Z nowej funkcji terenu ucieszą się pewnie mieszkańcom budowanych bloków za stacją paliw, będą mieli miejsce na zrobienie grilla przy stole handlowo -rekreacyjnym, na pobujanie się na huśtawce i spacer po łąkach kwietnych. Docenią to miejsce także ewentualni “wagarowicze” z pobliskiej szkoły ;). Będzie plac zabaw i rekreacji zamiast targu i chyba śmiało można powiedzieć, że kolejny park.

Jeśli nawet, komukolwiek w głowie zaświtała myśl, pomysł, kolejnego miejsca rekreacji na bogato, to lokalizacja tej atrakcji jest tak chybiona, jak strzały do tarczy z zawiązanymi oczami. Kto chce w smrodzie TIR-ów, w hałasie zażywać relaksu?

Podoba się wam ta wizja, która za chwilę stanie się faktem? Czy może coś robimy z tym fantem? Macie jakieś pomysły?

Jutro 22.02.2021 ma się odbyć, po tym jak już przetarg ogłoszony, spotkanie dla radnych z projektantką. Spotkanie online, ale niestety bez transmisji, byście się nie dowiedzieli za dużo;)

Całość dokumentacji przetargowej, w tym projekt wykonawczy tego przedsięwzięcia znajdziecie w zakładce przetargi na stronie BIP Błonia.

miesięcznik PIN
pozostałe wydania
miesięcznik PIN online

Niezależna gazeta lokalna

#projektbłonie #informacyjnie #niezależnie

Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w  ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030

Aktualności
Wszystkie prawa zastrzeżone. Copyright by   
projekt błonie